EESTI REISID

Kolm omanäolist mõisat: Ravila, Jäneda ja Lasila

SIHTKOHAD: Ravila, Jäneda ja Lasila

PLANEERITUD TOIMUMISAJAD

Reisikirjeldus

Täna teeme tutvust kolme omanäolise mõisaga: Ravila, Jäneda ja Lasila.

Väljasõit Sinule sobivast väljumiskohast:

08:00 Tartu bussijaama Circle-K parklast. 

09:00 Imavere Tikupoiss Alexela tankla parklast. 

09:15 Rahvusooper Estonia kõrvalt G.Otsa tänavalt.

Esimesena suundume Ravila mõisa, mis asub Kose kihelkonnas Harjumaal. Esmakordselt on mõisat mainitud juba aasta 1469. Mõisa kaunis peahoone valmis 18.sajandi keskpaigas. Hiljem on hoonet moderniseeritud. Mõisa omanikud on olnud nii Rosenite, von Uexküllide ja Detloffide suguvõsa. Aastal 1770 alustas mõisa järgmine omanik Karl von Manteuffel uue härrastemaja ehitamist. Pärast teda päris mõisa tema poeg vaid 11-aastaselt.  Hiljem oli mõis von Kotzebuede aadliperekonna omanduses. Pärast mõisate võõrandamist 1919.aastal anti sellele uus funktsioon. Siin avati Harjumaa rahvaülikool, siis aianduskool ja 1950datel aastatelt hooldekodu. Nüüd on mõis eraomanduses. 

Suundume Jänedale. Esimest korda on Jänedat mainitud 1353.aastal ja mõisat 1510.aastal.  Punastest telliskividest omapärane Jäneda mõisahoone Lääne-Virumaal asub looduskaunis kohas järvekeste ja tiigikeste keskel. Mõisal on tõeliselt värvikas ajalugu ja pikk omanike nimekiri. Taubede, Fersenite, Maydellide, Baggehufwudtide, Löwensternide aadliperekonnad on vaid mõned neist, kelle valduses mõis olnud on. Viimased omanikud olid von Beckendorffid, kes rajasid praeguseni säilinud omapärase mõisa peahoone. Siin on tegusenud mitmeid põllundusega seotud õppeasutusi. Mõisa giid räägib meile lugusid mitmetest paigaga seotud tuntud aadliperedest ja nende värvikast ajaloost.

Lõunasöök.

Jätkame sõitu Lasila külla, mida on esimest korda mainitud oluliselt hiljem kui kahte eelnevat, ehk 1537.aastal. Karjamõis rajati Lasilasse 17.sajandil
Kahekorruseline tornikestega tellisehitis valmis 1862.aastal. Mõisa omanike nimekirja kuuluvad Ungern-Sternbergid ja von Rentelnid. Kindlasti on mainimist väärt, et siin veetis osa oma lapsepõlvest maailmakuulus bioloor Karl Ernst von Baer.  Nüüdseks on mõisas pikalt tegutsenud Lasila Põhikool.  

Alustame sõitu tagasi Tallinna ja Tartusse.  

Hind sisaldab
  • Bussitransport
  • Sissepääsupiletid
  • Kohapealsed giidid ja tutvustavad ekskursioonid
  • Kerge lõunasöök
  • Rühmajuht

Reisimuljed üle maailma

Jälgi meie tegemisi sotsiaalmeedias: Facebook